Przez ostatni tydzień grupa Biedronki realizowała Moduł 4 Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego Emocja – EMPATIA. Był to dla nas bardzo intensywny czas, w trakcie którego zgłębialiśmy problematykę empatii.
15 marca podsumowaliśmy sobie nasze poprzednie moduły – Kreatywność, Wyobraźnię i Moc Słów. Uzupełniliśmy książeczki z emocjonometrami i rysowaliśmy to, co najbardziej utkwiło nam w pamięci.
Kolejny dzień był wprowadzeniem w tematykę empatii. Na tablicy multimedialnej obejrzeliśmy prezentację wykonaną w genially. Zaznaczaliśmy na niej nasze nastroje, rozważaliśmy czym jest empatia, określaliśmy uczucia dzieci na zdjęciach, wczuwając się w ich emocje. Rozpoznawaliśmy je po dźwiękach. Zastanawialiśmy się, dlaczego warto mówić o swoich uczuciach. Dzieci z dużym zaangażowaniem włączyły się w dialog z panem Michałem Borkowskim (bycojcem.pl), który zaprezentował nam dwa łyżeczkowe teatrzyki: „Smutek zamienić w radość” i „Dlaczego warto mówić o uczuciach”. Odkrywaliśmy też gdzie kryje się empatia.
17 marca nasze zajęcia rozpoczęliśmy od zaznaczania uczuć na emocjonometrach. Wysłuchaliśmy opowiadania „Pluszowy Tygrys”. Podzieleni na 3 grupy rysowaliśmy stworki Emocjacze, które pokazały dzieciom, że pomimo tego, iż rysowaliśmy prace według tej samej instrukcji - to każda z nich jest inna. Tak samo jest z naszymi emocjami - różne sytuacje, które nas spotykają mogą w inny sposób być odbierany przez nas. Kiedy innym ludziom okazujemy empatię, oznacza to, że na chwilę stawiamy się w ich sytuacji, czyli zastanawiamy się, jak oni widzą świat. Pograliśmy w emocjonalne memory. Na koniec zajęć pobawiliśmy się w budowanie relacji wykonując ćwiczenia wg Metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne.
W kolejnym dniu obejrzeliśmy fragment bajki „W głowie się nie mieści” i pobawiliśmy się aplikacją Quiver.
Podsumowując cały tydzień intensywnego przeżywania Modułu 4 świętowaliśmy Dzień Kolorowej Skarpetki.
Iza Trusiuk