W dniu 1.06.2019 r. odbyła się Parafiada podczas której dzieci z przedszkola obchodziły wraz z Rodzicami i rodzeństwem Święto Rodziny. Dzieci z wszystkich grup przedstawiły bogaty program artystyczny- śpiewały piosenki, tańczyły tańce nowoczesne, ludowe. Ponadto z okazji Dnia Rodziny dzieci mogły skorzystać z wielu atrakcji.
Aktualności
Dzień Rodziny.
Dzień Dziecka
Dzień Bibliotekarza.
W dniu 8.05.2019 r. z okazji Dnia Bibliotekarza dzieci z grupy Biedronki odwiedziły Bibliotekę Publiczną w Wysokiej. Wypożyczyły bajki, złożyły życzenia Pani bibliotekarce oraz wręczyły bukiet własnoręcznie wykonanych kwiatów.
Dzień Flagi Narodowej w przedszkolu.
W dniu 6.05.2019 r. w grupie Misie odbyła się uroczystość z okazji Dnia Flagi Narodowej, na którą zostali zaproszeni Rodzice, a w kolejnych dniach dzieci z naszego przedszkola oraz dzieci ze Sz.P. kl. 1 wraz ze swoimi nauczycielami. Podczas spotkania dzieci przedstawiły inscenizację pt.: " Legenda o Lechu, Czechu i Rusie", recytowały wiersze, śpiewały hymn oraz piosenki o Polsce. Głównym celem zorganizowanej uroczystości było propagowanie i kształtowanie postawy patriotyzmu, rozbudzanie szacunku dla symboli narodowych oraz kształtowanie u dzieci poczucia przynależności narodowej. Serdecznie dziekujemy Rodzicom za pomoc w przygotowaniu strojów dla dzieci oraz Mamie Natalki za upieczenie "ciasteczek patriotycznych".
Dzieci z grupy Biedronki dbają o przyrodę.
W dniu 26.04.2019 r. dzieci z grupy Biedronki w ramach tygodniowego tematu Dbamy o przyrodę, wybrały się sprzątać najbliższą okolicę. Wyposażone w worki i rękawice wyzbierały śmieci sprawiając, że otoczenie stało się czyste i piękne. Przedszkolaki wiedzą , że należy zadbać o lasy, powietrze, wodę, kwiaty, zwierzęta- całą przyrodę- aby żyć w czystym środowisku.
Życzenia
Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy by radość Zmartwychwstania Pańskiego przenikała nasze serca, życie, byśmy słowem i czynem odważnie świadczyli, że Bóg Jest Miłością.
Dyrektor i Pracownicy Przedszkola.
Wycieczka do Kasyna w Łańcucie na warsztaty edukacyjne.
W dniu 16.04.2019 r. dzieci z grupy Biedronki i Misie brały udział w warsztach edukacyjnych w Kasynie w Łańcucie pt.: „O koniku drewnianym, zabawkach i zabawach dawnych". Dzieci wysłuchały ciekawych opowieści na temat zabawek, którymi bawiły się rodzice i dziadkowie.
Wielkanocna palma- warsztaty rękodzielnictwa w CK w Wysokiej
W dniu 10.04. 2019r. dzieci z grup „Misie" i „ Biedronki” wzięły udział w warsztatach pt. „Zrób palmę” zorganizowanych w Centrum Kultury w Wysokiej. Tematem zajęć było wykonanie tradycyjnej Palmy Wielkanocnej. Panie przygotowały dla dzieci gałązki wierzbowe z baziami, bukszpan, suche trawy i kwiaty oraz gałązki krzewów iglastych. Dzieci z pomocą pań własnoręcznie i wg własnego pomysłu wykonały palmy wielkanocne. Z radością wzięły palmy do domu, aby je poświęcić w Niedzielę Palmową. Zajęcia w formie praktycznych warsztatów były świetną okazją do poznania i kultywowania tradycji związanych ze Świętami Wielkanocnymi.
Teatrzyk pt " Cudowna lampa Aladyna"
W dniu 5.04.2019 r w przedszkolu dzieci obejrzały teatrzyk pt.: " Cudowna lampa Aladyna" w wykonaniu aktorów z Krakowa. Jest to opowieść o zaczarowanej lampie, z ukrytym w niej, spełniającym wszystkie życzenia duchem Dżinem. Dzieci z zainteresowaniem słuchały i uczestniczyły w przedstawieniu.
Warsztaty plastyczne w Zamku w Łańcucie.
W dniu 3.04.2019 r. dzieci z grupy Biedronki i Misie brały udział w warsztach plastyczny w Zamku w Łańcucie pt.: „Symbole i tradycje świąteczne, czyli religijne i świeckie aspekty obyczajów Świąt Wielkiej Nocy z uwzględnieniem tradycji regionalnych". Dzieci obejrzały wystawę na w/w temat, a następnie uczestniczyły w warsztatach plastycznych, podczas których wykonały ciekawe prace.
Podsumowanie Konkursu Recytatorskiego pt.: " Wszyscy dla wszystkich"
W środę 27.03.2019 r w przedszkolu Publicznym w Wysokiej w sali Misiów odbyła się V edycja Przedszkolnego Konkursu Recytatorskiego pt. „ Wszyscy dla wszystkich czyli zawody znane i lubiane oraz te zapomniane” zorganizowanego przez p. Barbarę Barnat. Konkurs rozpoczął się o godz. 13.00. Na początku dzieci z grupy Misie zaśpiewały piosenkę „ Kim zostanę gdy dorosnę?” Następnie odbyła się część konkursowa. Do konkursu przystąpiło 35 dzieci z grup Żabki Misie i Biedronki. Do Jury konkursu zaproszono poetkę z Wysokiej p. Jolantę M. , przewodniczącą Rady Rodziców p. Iwonę Ł., nauczycielkę z przedszkola p. Karolinę K. oraz mamę dziecka p. Krystynę K.. Przewodniczącą jury została p. dyr. Danuta Krauz.
Nagrody otrzymali:
6 – latki
I miejsce -Dominika J., Weronika G., Justyna W.
II miejsce –Kacper B., Zuzanna B., Julian Sz.,
III miejsce - Nina F.
5 – latki
I miejsce – Jan Sz.
II miejsce – Krystian P., Patryk K.,
III miejsce – Oliwia H.
4 -latki
I miejsce – Izabela S.
II miejsce Lidia Ł.
III miejsce Klara O.
Wyróżnienie otrzymali:
Jakub B. , Inga K., Aleksandra W., Dominika H., Wiktoria K., Natalia R., Michał S., Wiktor Sz.
Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna Nasza Polska Cała” II edycja
Dzieci z grupy Misie i Biedronki przystąpiły do Miedzynarodowego Projektu Edukayjnego " Piekna Nasza Polska Cała". Honorowy patronat nad Projektem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Jacek Lipiński – Burmistrz Aleksandrowa Łódzkiego, Centrum Edukacyjne Bliżej Przedszkola, Telewizja Aleksandrowski Kurier, Zespół ludowy Rokiczanka.
Międzynarodowy Projekt Edukacyjny Piękna Nasza Polska Cała jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100 rocznicę odzyskania niepodległości.
Autorem i koordynatorem Projektu jest Ludmiła Fabiszewska – nauczyciel Miejskiego Przedszkola nr 2 im. Juliana Tuwima w Aleksandrowie Łódzkim
Cele:
-
kształtowanie szacunku dla własnego państwa oraz poczucia tożsamości narodowej
-
rozwijanie u dzieci zainteresowań symbolami narodowymi
-
poznanie historii, tradycji, architektury, przyrody swojego regionu (dostrzeganie piękna ojczystego miejsca)
-
budzenie poczucia więzi z najbliższym otoczeniem – rodzina, przedszkole, miejscowość
-
przybliżenie sylwetki wybranych bohaterów narodowych (z kraju i swojego regionu)
-
uwrażliwienie na piękno języka polskiego i zachęcanie do posługiwania się poprawną polszczyzną
-
poznanie legend i baśni polskich
-
dostrzeganie piękna i wartości sztuki oraz dorobku polskiej nauki i kultury
-
okazywanie szacunku członkom rodziny, osobom z bliskiego otoczenia; poprawne, pozytywnie nacechowane relacje z drugim człowiekiem
-
kształtowanie u dzieci świadomości posiadania własnych praw - znajomości swojej wartości jako człowieka i jako jednostka "wiem kim jestem"
-
kształtowanie umiejętności opanowania i przezwyciężania złości i agresji
-
rozwijanie poczucia empatii wobec innych ludzi, poszanowania dla ludzkich wyborów, kształtowanie umiejętności dostrzegania potrzeb innych, zachęcanie do niesienia pomocy innym
Projekt jest zgodny z obowiązującą Podstawą Programową i kierunkiem polityki oświatowej MEN
-
Pieczenie ciasteczek w grupie " Żabki".
W dniu 26.03.2019 dzieci z grupy "Żabki" w ramach zajęć dotyczących poznawania różnych zawodów, zmieniły się w cukierników. Celem zajęć było poznanie zawodu cukiernika. Dzieci poznały jakie atrybuty potrzebne są w jego pracy, jakie zasady bezpieczeństwa i higieny pracy musi przestrzegać cukiernik podczas swojej pracy. Następnie przystąpiły do samodzielnego wyrobu ciasteczek. Dzieci poznawały nowe smaki jak również zapach.
Wycieczka do Filharmonii w Rzeszowie dzieci z grupy Żabki i Pszczółki.
W dniu 25.03.2019 r. dzieci z grupy "Żabki" i "Pszczółki" wybrały się na wycieczkę do Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie na spektakl muzyczno-teatralny pt.: "Czerwony Kapturek". Podczas wycieczki dzieci miały okazje poznać nowe miejsce, którym była filharmonia. Poznać zasady odpowiedniego zachowania się w czasie spektaklu, jak również w czasie jazdy autokarem. Dzięki wspaniałej aranżacji dzieci zostały wciągnięte w świat bajki i stali się za równo widzami jaki i uczestnikami spektaklu.
Warsztaty kulinarne w grupie Misie- Sałatka owocowa.
W dniu 22.03.2019 r w grupie Misie dzieci własnoręcznie przygotowały zdrową sałatkę owocową. Zapoznając się z zasadami bezpiecznego posługiwania się nożem oraz zasadami higieny pracy, własnoręcznie wykonanły sałatkę. To praktyczne zajęcie dostarczyło dzieciom wiele radości oraz wrażeń smakowych i dotykowych.
Dzień Kolorowej Skarpetki.
21 marca to nie tylko początek kalendarzowej wiosny, ale również Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa – Dzień Kolorowej Skarpetki. Dzieci z grupy Misie i Biedronki brały udział w świętowaniu tego dnia wraz z uczniami Szkoły Podstawowej oraz dziećmi z NORW Caritas w Wysokiej. Odbyło się symboliczne topienie Marzanny, a następnie dzieci zaprezentowały część artystyczną : piosenki o tematyce wiosennej, tańce nowoczesne i ludowe. Ponadto mogły oglądnąć występ uczniów ze szkoły oraz dzieci z ośrodka. Dzień był pełen radości i emocji dla wszystkich zebranych uczestników.
Mobilne Planetarium.
W dniu 18- 19.03.2019 r. dzieci z grupy Żabki, Misie i Biedronki uczestniczyły w seansie w Mobilnym Planetarium. Dzieci miały możliwość podróżować w najdalsze zakątki kosmosu. Pokaz dostarczył niezapomnianych przeżyć i wzruszeń, pozwalając rozbudzić zainteresowania, zaspokoić ciekawość, uzupełnić przerabiany materiał. Planetarium jest nowoczesnym narzędziem edukacji, ułatwiającym zrozumienie otaczającego nas kosmosu.
Wycieczka do Kina Za Rogiem w grupie Motylki
14 marca grupa Motylki wzięła udział w wycieczce do KINA ZA ROGIEM na seans filmowy specjalnie dla nich przygotowany. To małe klimatyczne kino mieści się w filii MDK na Podzwierzyńcu. Celem było nie tylko poznanie nowych bajek na dużym ekranie, ale również wdrażanie do zasad bezpiecznego zachowywania się na drodze i w autokarze, nauka stosownego zachowania się w kinie, rozwijanie umiejętności panowania nad emocjami i wdrażanie do samodzielności. Wielką atrakcją był zarówno pobyt w ,,królestwie dziesiątej muzy'' jak i jazda autokarem. Dzieciaki były zachwycone wycieczką. Sprawnie starały się rozbierać i ubierać, nikt nie grymasił ani nie płakał - ciekawiło je wszystko, pytaniom nie było końca. Trudno było im powściągnąć emocje w podczas seansu, ale kameralny charakter tej instytucji pozwolił na wspólne przeżywanie i komentowanie projekcji. Wyjazd był bardzo udany a dzieciaki już pytają o następny.
Owocowy jogurt- warsztaty kulinarne w grupie Żabki.
Dnia 11.03.2019 r. dzieci z grupy „Żabki” w ramach podsumowania zajęć dotyczących zwierząt gospodarskich i produktów od nich pochodzących przygotowały zdrowy, bananowy jogurt. Dzieci wykazały się dużym zaangażowaniem, przyniosły z domu jogurt naturalny oraz banany. Oprócz tego dobrze znając zasady bezpieczeństwa i higieny, przygotowały odpowiednie przybory kuchenne. Kiedy już wszystko było gotowe dzieci samodzielnie kroiły owoce i przy pomocy blendera mieszały je z jogurtem. Wszystkie dzieci chętnie przystąpiły do degustacji jogurtu. Widać było ich zadowolenie i satysfakcja z samodzielnie wykonanego deseru. Zajęcia miały na celu zachęcenie dzieci do spożywania produktów mlecznych, usprawnianie samodzielności i współpracy w grupie, a także utrwalanie prawidłowych przyzwyczajeń i nawyków żywieniowych.
V edycja Przedszkolnego Konkursu Recytatorskiego pt.: " Wszyscy dla Wszystkich"- czyli Zawody znane i lubiane oraz te zapomniane.
Zapraszamy dzieci do wzięcia udziału w V edycji Przedszkolnego Konkursu Recytatorskiego pt. „Wszyscy dla Wszystkich:” - czyli Zawody znane i lubiane oraz te zapomniane. Rodziców prosimy o wybór wiersza oraz przygotowanie małych artystów.
1. Konkurs odbędzie się 27.03 2019 r. w Przedszkolu w Wysokiej o godz. 13.00.
2. Przeznaczony jest dla dzieci z grupy grup " Średniaków "Żabki" oraz " Starszaków - „Misie” i "Biedronki" Wiek dzieci : 4, 5, 6 - latki
3. Zgłoszenia do udziału w konkursie oraz treść wiersza
proszę kierować do pań wychowawczyń do 25 marca 2019r (poniedziałku).
4. Każdy z uczestników konkursu przygotowuje wiersz (minimum dwie zwrotki).
5. Prezentowany utwór ma dotyczyć wybranego, dowolnego zawodu nowoczesnego, tradycyjnego lub zapomnianego.
a. Podczas recytacji będą brane pod uwagę:dobór tekstu,
b. znajomość i interpretacja tekstu., ogólny wyraz artystyczny ( strój, pomoce)
6. Dla uczestników przewidziane są dyplomy i nagrody.
Cele konkursu
· Rozwijanie zdolności recytatorskich.
· Zachęcanie dzieci do występów na scenie.
· Motywowanie dzieci do poszerzania znajomości literatury i poezji polskiej.
· Zapoznanie i utrwalanie nazw zawodów z najbliższego otoczenia oraz zawodów zapomnianych lub tradycyjnych.
· Rozwijanie szacunku wobec osób pracujących.
Archiwum Aktualności