Drodzy Rodzice!
3 i 5 listopada w grupie Biedronki realizowaliśmy Moduł 2 Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego Emocja – Wyobraźnia. Celem zajęć było rozbudzenie wyobraźnie twórczej dzieci, fantazji i kreatywności. Pierwszy dzień realizacji modułu rozpoczęliśmy od zaznaczenia naszych uczuć na Emocjonometrach. Każde dziecko samo określało jak się czuje przed zajęciami, jakie są jego emocje. Przeczytaliśmy opowiadanie „Żółty Balonik”. Wspólnie zastanawialiśmy się nad smutnym zakończeniem, które nikomu się nie podobało. Wymyślaliśmy swój koniec tej historii, same szczęśliwe opowieści. Projektowaliśmy swoje baloniki z gotowych elementów, które dzieci wycinały i przyklejały. Po twórczej pracy usiedliśmy w kole z zaczarowanym balonikiem, który co chwilę zamieniał się w pieska, ciężki kamień, gorący balon. Przedszkolaki dzielnie głaskały, dźwigały i podrzucały. Na koniec spotkania obejrzeliśmy film ”Miejsce na miotle”. Była to historia Czarownicy o wielkim sercu, która zabierała na swoją miotłę (ku niezadowoleniu kota) wszystkie napotkane, nieszczęśliwe zwierzęta. Dzięki jej dobroci, ogromnej wdzięczności i niczym nieograniczonej wyobraźni, podróżnicy uratowali ją przed groźnym smokiem. Dzieci same doszły do tego, że najważniejsza jest współpraca, tolerancja, chęć dzielenia się i współdziałanie oraz zrozumienie.
W czwartek kontynuowaliśmy Moduł Wyobraźnia zaczynając od kodowania na dywanie. Wspólnie rozszyfrowywaliśmy ukryty obrazek. Nie łatwo było nam się domyśleć co przedstawia, dopiero pod koniec odkryliśmy, że to żółty balonik z opowiadania. Kolejnym zadaniem było odgadnięcie, co jest ukryte w pudełku. Każde dziecko podawało swoją propozycję, mieliśmy okazję do pofantazjowania i wymyślania. Największym zaskoczeniem było to, że w środku nic nie było. Dzieci zrozumiały, że najważniejsza w tym zadaniu była nasza wyobraźnia. Wszyscy posiadają „pudełko” z wyobraźnią i od nas zależy, jak będziemy z niego korzystać. Przedszkolaki słuchały też opowiadania „Kraina Wyobraźni”. Wszyscy zastanawialiśmy się nad tym, jak wspaniale byłoby mieszkać w takim miejscu, gdzie każdy może twórczo wyrażać siebie i swoje emocje. Wiele dzieci wyraziło chęć dzielenia się swoimi umiejętnościami, które wymagają zaangażowania, talentu i kreatywności. Skupiliśmy się przede wszystkim na tym, jak wiele piękna można przekazać przez malarstwo i rysunek. Dzieci z wielkim zainteresowaniem obejrzały portrety narysowane i namalowane przez trzy zdolne dziewczyny – Anię, Asię i Gabrysię. Zapoznały się z technikami rysunku i malarstwa, następnie same wykonały Portrety Wyobraźni, które ożywiliśmy za pomocą aplikacji Quiver.
Na zakończenie Modułu 2 wkleimy w Emocjonometrach kropki, które będą odzwierciedlać nasze emocje związane z zadaniami związanymi z WYOBRAŹNIĄ. Zapraszam do galerii zdjęć.
Iza Trusiuk